Daily Archives 06/24/2017

BŁĘDY ZWIĄZANE Z GŁĘBIĄ OSTROŚCI CZ. II

Zastanówmy się nad przyczynami poszczególnych błędów wspomnianych na początku. Pierwszy z nich spowodowany został złym dobraniem odległości, na jaką nastawiono obiektyw aparatu, przy czym głębia ostrości była zbyt mała, by objąć sobą równocześnie tło i plan pierwszy (zbyt duży otwór przysłony obiektywu). Zdjęcia z nieostrym planem przednim są w większości wypadków nieprzyjemne, denerwujące. Jedyny wyjątek stanowią te, w których nieostre gałęzie, kontur okna, bramy itp. stanowią obramowanie obrazu. Wówczas mają one najczęściej charakter pozbawionych szczegółów sylwetek.

Categories: Fotografia
dalej

ZBYT WIELKIE KONTRASTY ŚWIETLNE FOTOGRAFOWANEGO PRZEDMIOTU CZ. II

Podstawowym sposobem wyzbycia się w swoich zdjęciach tego typu błędów jest unikanie motywów o zbyt wielkich kontrastach świetlnych. Jeżeli to jest niemożliwe, wówczas należy w miarę możliwości starać się o zmniejszenie tych nadmiernych kontrastów. Przy zdjęciach pod światło radzimy sobie, podświetlając nasz obiekt promieniami światła odbitymi od ekranu zwanego odbijającym. Ekran taki może stanowić jakakolwiek biała płaszczyzna umieszczona obok aparatu. Płaszczyzna ta przyjmuje promienie światła padającego w kierunku aparatu (oświetlenie typowe dla zdjęć pod światło), a następnie odbija je w kierunku fotografowanego przedmiotu.

Categories: Fotografia
dalej

BŁĘDY UTRWALANIA POZYTYWÓW CZ. II

Wreszcie sprawa wyczerpywania się kąpieli utrwalającej. Światłoczułe sole srebra z emulsji przechodzą do utrwalacza w postaci innych związków srebra. W miarę przybywania tych związków w utrwalaczu (czyli w miarę nasycania się utrwalacza srebrem) jego aktywność maleje. Nie należy posuwać się zbyt daleko z nasyceniem utrwalacza srebrem. Możemy bowiem niepostrzeżenie przekroczyć punkt, w którym utrwalacz przestaje spełniać swoje zadanie i będziemy otrzymywali odbitki nie utr- walone w dostatecznym stopniu. Ponadto w celu ustrzeżenia się przed zbyt szybkim zanieczyszczeniem utrwalacza resztkami wywoływacza należy po wyjęciu pozytywów z wywoływacza stosować kąpiel przerywającą, o czym szczegółowo jest mowa na str. 171. Utrwalacz powinien mieć odczyn kwaśny.

Categories: Fotografia
dalej

Zjęcia Google

Mając sporo zdjęć, ciągle zastanawiamy się gdzie możemy je umieścić aby były dla nas bezpieczne i nie utracić ich. Dobrym rozwiązaniem jest tak zwana chmura czyli Google Zdjęcia. Chyba wszyscy są zadowoleni mając do dyspozycji taką możliwośc umieszczania swoich zdjęć. Nie musimy juz być skrępowani korzystając z różnych sieci społecznośćiowych takich jak Facebook, Instagram czy Yahoo. Przewaga usługi Google skupionej na zdjęciach była już dawno widoczna, gdyż ani Facebook, ani Microsoft, ani Apple nie potrafili dorównać jej możliwościom. Przestrzeń jaką możemy wykorzystać jest nielimitowana, więc nie musimy sie bać że braknie nam miejsca. Google Zdjęcia stawiają w pierwszej kolejności na centralizację...

Categories: Fotografia
dalej

PRZEŹROCZYSTE PLAMKI NA NEGATYWIE

Najczęściej spotyka się trzy rodzaje przeźroczystych plamek na negatywie. Mogą to być drobne punkciki rozrzucone nierównomiernie po powierzchni negatywu: okrągłe jednakowe plamki ułożone w jednej linii prostej i w jednakowych odstępach: plamki o nieregularnych kształtach i rozrzucone po całej powierzchni negatywu.

Categories: Fotografia
dalej