ZADYMIENIE BARWNE NEGATYWU

Zadymienie barwne zwane też zadymieniem dwubarwnym lub dichroitycznym polega na tym, że negatyw w świetle przechodzącym wykazuje zabarwienie różowe, natomiast w świetle odbitym zabarwienie to ma kolor żółty, zielony lub nawet niebieski.

Przyczyną powstania tego zadymienia mogą być: zanieczyszczenie wywoływacza niewielką nawet ilością utrwalacza, zbyt długie „męczenie” błony w zużytym wywoływaczu, zanurzenie błony w utrwalaczu bezpośrednio po wyjęciu z wywoływacza bez uprzedniego wypłukania lub kąpieli przerywającej, zanieczyszczenie utrwalacza resztkami wywoływacza, niedostateczne zakwaszenie utrwalacza, utrwalanie w utrwalaczu bardzo zużytym.

Unikanie tego zadymienia będzie po prostu polegało na starannym wypłukaniu błony po wywoływaczu oraz na pilnowaniu, aby nie zanieczyścić żadnej z kąpieli resztkami drugiej. Ponadto nie należy używać zbyt wyczerpanego wywoływacza i nie starać się na siłę wydobyć w nim z negatywu tego, co wydobyć się w tych warunkach nie da. Nie oszczędzajmy też zbytnio na utrwalaczu: starajmy się, aby był zawsze świeży. W 1 litrze utrwalacza można utrwalić 12 błon fotograficznych zwojowych lub małoobrazkowych.

Jak usunąć zadymienie dwubarwne? Negatyw obciążony tym błędem, uprzednio starannie wypłukany, zanurzamy w kąpieli o składzie: nadmanganian potasu 0,6 g woda 600 ml. W kąpieli tej negatyw pozostawiamy tak długo, aż zabarwi się cały na brązowo, następnie przenosimy go do innej kąpieli o składzie: pirosiarczyn potasu 30 g woda 600 ml gdzie brunatne zabarwienie znika i negatyw powinien pozbyć się zadymienia dwubarwnego. Po tej kąpieli płukanie negatywu musi trwać 15 do 30 minut.

Categories: Fotografia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>