POWÓD NIEOSTROŚCI OBRAZU

Powodem pewnej nieostrości obrazu mogą być też ślady palców pozostawione na przedniej soczewce obiektywu. Jeżeli przednia soczewka obiektywu została dotknięta bezpośrednio palcami, na powierzchni jej pozostają drobne resztki potu. Siady takie, nie usunięte natychmiast, mogą wygryźć warstwę przeciwodblaskową, jaką pokryta jest soczewka. Dzieje się tak dlatego, że pot ludzki zawiera różne substancje chemiczne działające szkodliwie na wspomnianą warstwę przeciwodblaskową. Takie wygryzienia rozpraszają promienie światła i psują ostrość obrazu.

Podobny efekt dają również wszystkie inne mechaniczne uszkodzenia przedniej powierzchni soczewki obiektywu. Może to być więc jej porysowanie na skutek częstego wycierania chustką do nosa lub irchową skórką (nie trzeba tu chyba szczegółowo uzasadniać, że zarówno chustka, jak i ircha nie nadają się zupełnie do tych celów), mogą też być to drobne rysy spowodowane uderzeniem ziarenek piasku na wietrze.

Inna przyczyna. Gdy zimą wchodzimy do ogrzanego pomieszczenia, na obiektywie osiada rosa. Jeżeli zapomnimy o tym i będziemy od razu fotografowali, wówczas zdjęcia takie okażą się nieostre i zamglone. W odróżnieniu od poprzednich przyczyn, rosa na obiektywie charakteryzuje się tym, że zdjęcia nieostre obejmą tylko jedną lub kilka kolejnych klatek na całej błonie. Po prostu w momencie, gdy obiektyw nagrzeje się i rosa zniknie – zdjęcia znowu wyjdą ostro.

Categories: Fotografia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>