ZABRUDZONY OBIEKTYW

Na zdjęciu występuje zjawisko zwane rozświetleniem obrazu. Polega ono na tym, że światła i wszystkie bardzo jasne miejsca rozlewają się szeroko poza swoje granice. Nie jest to jednak takie samo zachodzenie świateł na cienie, jakie ma miejsce w przypadku odblasków (patrz str. 95). Tam światła rozlewają się tylko w najbliższej okolicy widocznego na zdjęciu źródła światła. Tutaj natomiast światła rozlewają się od wszystkich jasnych punktów po całym obrazie, zmniejszając jego czytelność. Obraz zostaje przy tym silnie zmiękczony, kontrast obniżony. Najlepiej unaocznia nam to zjawisko porównanie ze sobą fot. 3 i 4. Na fot. 3 mamy wyraźne rozświetlenie obrazu, fot. 4 natomiast wolna jest od niego.

Przyczyną tego zjawiska jest silne zabrudzenie powierzchni przedniej soczewki obiektywu lub też soczewki tylnej w wypadku obiektywów wymiennych, co pociąga za sobą rozpraszanie przechodzących przez tę soczewkę promieni świetlnych. Efekt rozświetlenia występuje najsilniej wówczas, gdy na soczewce mamy warstwę tłuszczu lub też krople wody. Światło ulega wówczas nie tylko rozproszeniu, lecz również załamaniu, przenikanie cieni przez światła jest szczególnie intensywne.

Categories: Fotografia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>