SKUTKI PRZEŚWIETLENIA ZDJĘĆ

Jak sobie poradzić z opóźnianiem się automatycznej przysłony w obiektywie i jak uniknąć związanych z tym błędów fotograficznych? W pierwszym rzędzie należy odpowiednio wyregulować luz pomiędzy dźwignią przysłony a spustem aparatu fotograficznego, Kontrolę przeprowadzamy wizualnie. Najprościej sprawa przedstawia się w lustrzankach jednoobiektywowych. Przy prawidłowym ustawieniu tego luzu można wyraźnie zaobserwować, jak w celowniku aparatu obraz najpierw ulega zaciemnieniu wskutek przymknięcia się przysłony, a dopiero potem znika całkowicie wraz z wyzwoleniem migawki. W aparatach innego typu trzeba przy otwartej tylnej ściance i skierowaniu aparatu tyłem do jakiegoś źródła światła patrzeć na obiektyw. Wówczas można będzie łatwo stwierdzić, czy przysłona zdążyła się zamknąć przed 4 Błędy fotograficzne wyzwoleniem migawki. Do prób tych najodpowiedniejsze będą dłuższe czasy migawki.

W zimie w celu uchronienia mechanizmu przysłony przed wpływem mrozu należy aparat chronić przed niską temperaturą. Najlepiej schować go pod płaszczem czy też wiatrówką i wyjmować tylko na moment zdjęcia.

Skutki prześwietlenia zdjęć przy opóźniającym się mechanizmie przysłony można usunąć w ten sam sposób i w tych samych granicach, co skutki prześwietlenia powstałe z innych przyczyn. Szczegóły można znaleźć na str. 51 tej książki w rozdziale omawiającym zdjęcia prześwietlone.

Categories: Fotografia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>