BRAK OBRAZU NA NEGATYWIE

Po wywołaniu nie ma na całej błonie żadnych śladów obrazu, jest ona zupełnie przeźroczysta. Przyczyn tego zjawiska może być kilka, przy czym można podzielić je na dwie grupy. Pierwsza obejmuje błędy popełnione w czasie wykonywania zdjęć, druga – błędy obróbki. Zacznijmy od grupy pierwszej. Jeżeli błona małoobrazkowa ma po wywołaniu zaczernioną końcówkę oraz wywołane i czytelne napisy wkopiowane na brzegu perforacji – wskazuje to na jedną z dwóch możliwości. Albo przez cały czas wykonywania zdjęć na obiektywie aparatu pozostawał założony kapturek ochronny, co jest możliwe w aparatach z celownikiem niezależnym roztargnieniu fotografującego, albo po prostu wywo omyłkowo błona zupełnie czysta, na której nie wy g jednego zdjęcia. Może się tak stać bądź z błoną w ogól T LO daną do aparatu, bądź z taką, którą wprawdzie załóż g ratu, ale nie wykonano na niej zdjęć, po czym wyjęt i wywołano.

Nietrudno o taką pomyłkę, gdy się nie ma zwyczaji błon naświetlonych. Jeżeli wywołany negatyw jest całkowicie przeźro ma na nim śladu ani zaczernionej końcówki, ani też ns § ,j gowyrch (na błonie małoobrazkowej oczywiście), wóv – do czynienia z błędem obróbki: pomyliliśmy kąpiele j błonę włożyliśmy do utrwalacza. W utrwalaczu zostE ! wszystkie światłoczułe związki srebra znajdujące sit 5 i nie pozostało nic, co mogłoby w wywoływaczu utwo: Q i obraz srebrowy. Jeżeli jesteśmy mimo wszystko zup< 6 i że pierwszą kąpielą był wywoływacz, oznacza to, że st kowicie swoje właściwości redukujące, co mogło r równo przez jego rozkład, jak też przez dostanie się do niego substancji neutralizujących jego działanie, np. substancji o silnym odczynie kwaśnym itp.

Jak unikać opisanych błędów? Wyrobić sobie automatyczny odruch zdejmowania kapturka z obiektywu tuż przed zdjęciem. Każdą błonę naświetloną natychmiast po wyjęciu z aparatu wyraźnie oznaczyć. Nie trzymać razem błon czystych i naświetlonych, bo wówczas łatwo o pomyłkę. Jeżeli błona została rozpieczę- towana, założona do aparatu, a następnie wyjęta z niego bez na- świetlania, wówczas należy napisać na niej wyraźnie, że jest nie naświetlona.

Butelki z poszczególnymi kąpielami fotograficznymi w ciemni muszą być bardzo wyraźnie oznaczone, aby nie mogła zajść jakakolwiek omyłka, ponadto warto zaznaczyć na nich datę sporządzenia kąpieli. Wywoływacz negatywowy, którego nie wykorzystywaliśmy długo, należy wylać, ulega bowiem rozkładowi. W wypadku wątpliwości należy wywołać na próbę specjalnie na to przeznaczony odcinek błony, zanim użyjemy go do wywoływania błony ze zdjęciami, na których nam specjalnie zależy. Wywoływacz musi być odpowiednio zabezpieczony przed zepsuciem, o czym szczegółowo jest mowa na str. 130. Przed nalaniem do butelki świeżego wywoływacza należy ją starannie wypłukać, resztki starego, rozłożonego wywoływacza mogą bowiem zepsuć świeżą kąpiel. Negatywów obarczonych opisanymi powyżej błędami uratować się nie da.

Categories: Fotografia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>