BŁĘDY SUSZENIA POZYTYWÓW

Miejsca matowe są spowodowane niedostatecznym przyleganiem papieru emulsją do powierzchni blachy lub szyby. Przyczyną tego mogą być bańki powietrza, które nie zostały dokładnie wywałkowane, zatłuszczenie powierzchni szyby łub blachy, niedostateczne zwilżenie tych powierzchni, zanieczyszczenia między papierem a blachą, mechaniczne uszkodzenia powierzchni szyby czy blachy. Przyczyną nieodskakiwania pozytywów od szyby, co się tak często zdarza, że należy odradzać suszenie na szybie, jest niedostatecznie czysta i gładka powierzchnia szklą. Załamania warstwy żelatyny mogą być spowodowane odrywaniem pozytywów na siłę przed ostatecznym ich wyschnięciem. Dotyczy to zarówno suszenia na szybie, jak na suszarce. Przegrzanie zaś pozytywów powoduje ich przesuszenie i łamliwość. Jeśli w tym stanie same nie odskakują, a delikatne próby podważenia nie przynoszą rezultatu, należy odbitki zmoczyć, zdjąć, blachę wyczyścić — i suszenie przeprowadzić od nowa.

Jak uniknąć tych błędów? Powierzchnia blach chromowanych jak również szyb (do tego celu nadają się tylko kryształowe szyby lustrzane o powierzchniach szlifowanych i polerowanych) musi być idealnie czysta. Należy je zmywać denaturatem i polerować miękką flanelą przy użyciu odrobiny talku. Zarówno pozytyw, jak też i płyta powinny być dobrze zwilżone wodą. Dobre wyniki daje zanurzenie na jedną minutę wypłukanych odbitek do roztworu „Filponu” produkcji Agfa lub preparatu „Netzmittel F 905” produkcji ORWO (5 ml na litr wody). Wywałkowanie baniek powietrza spod papierów musi być bardzo staranne. Wałkować należy przez czystą ścierkę, i oczywiście tylko w jedną stronę. Po założeniu blachy do suszarki starannie naciągamy płótno. Odpinamy dopiero wówczas, gdy papiery zupełnie wyschły, co poznamy. po ustaniu charakterystycznych trzasków i wyschnięciu płótna. Nie odrywajmy na siłę wilgotnych odbitek od blachy lub szyby i nie dopuszczajmy do przegrzania pozytywów. Blachę należy pieczołowicie chronić przed porysowaniem i zadrapaniem. Tłuste plamy z blach i szyb zmywamy benzyną, a następnie czyścimy denaturatem. Nie można nakładać mokrych papierów na gorącą blachę.

Categories: Fotografia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>