KURZ NA NEGATYWIE CZ. II

Od czasu do czasu szybki powiększalnika należy przemyć denaturatem i wytrzeć do sucha. Dobre wyniki daje ramka bezszybkowa, ale za to negatyw się wygina pod wpływem ciepła żarówki, powodując nieostrość powiększenia.

Usunięcie na powiększeniu plamek powstałych wskutek kurzu na negatywie daje się przeprowadzić na drodze retuszu pozytywowego. Nazywa się go „wyplamkowaniem”. Czynność ta polega na pokryciu białych plamek odpowiednią farbą dobraną do waloru strątu srebrowego obrazu. Do retuszu pozytywowego użyć można zarówno zwykłych farb akwarelowych, jak również tuszu rozcieńczonego wodą lub nawet farb plakatowych. Właściwe odcienie przygotowujemy sobie w niewielkiej ilości (kilka kropel) na talerzyku. Ponadto potrzebny jest odpowiednio cienki pędzelek retuszerski. Pędzelek zanurzamy w farbie, a następnie ocieramy go tak, aby pozostał ledwo wilgotny. Końcem pędzelka nanosimy drobne kropeczki farby na odpowiednie nie naświetlone miejsca. Nie wolno zamalowywać większych powierzchni równomiernie. Retusz polega jedynie na nanoszeniu drobniutkich punkcików, które, upodobniając się do ziarna obrazu fotograficznego, nie będą wyróżniały się od swojego otoczenia. Tak wykonany retusz powiększenia będzie niewidoczny dla oglądającego zdjęcie.

Categories: Fotografia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>