Daily Archives 06/08/2015

OTWOREK W ROLETCE MIGAWKI SZCZELINOWEJ CZ. II

Jak uniknąć opisanych błędów? W pierwszym rzędzie nie należy dopuścić do powstania jakichkolwiek uszkodzeń roletki migawki. Ponieważ roletki są niezwykle delikatne, nie należy dotykać ich palcami ani też jakimikolwiek (szczególnie ostrymi!) narzędziami, a ponadto chronić aparat przed dostaniem się do jego -wnętrza ostrych ziarenek piasku, metalowych opiłek itp. Ziarna takie, dostawszy się między zwoje roletki w czasie przewijania z wałka na wałek, mogą przedziurawić delikatne piótno. Wreszcie nie należy pod żadnym pozorem zostawiać aparatu na słońcu, szczególnie gdy migawka nie jest napięta.

Categories: Fotografia
dalej

BŁĘDY SUSZENIA NEGATYWU

Do najczęściej spotykanych błędów suszenia zaliczymy: skręcanie się negatywu w rynienkę emulsją do środka, lekkie plamki od strony emulsji i zacieki od strony podłoża. Skręcanie się negatywu w rynienkę spowodowane jest przesuszeniem warstwy emulsyjnej. Przesuszona żelatyna kurczy się silnie, a ponieważ podłoże nie ulega skurczowi w tym samym stopniu, więc też cały negatyw skręca się w kierunku emulsji.

Categories: Fotografia
dalej

PARALAKSA CELOWNIKA APARATU

Na zdjęciu wykonanym z niewielkiej odległości (poniżej 1,5 m) obserwujemy obcięcie górnej części obrazu. Przy fotografowaniu osób objawia się to najczęściej w postaci obcięcia części, a niekiedy nawet całej głowy (patrz fot. 39). I dzieje się tak, mimo iż podczas fotografowania w celowniku aparatu wyraźnie widzieliśmy osobę z całą głową.

Categories: Fotografia
dalej