Odbitki stykowe nie wykazują równomiernego zaczernienia na całej powierzchni, mimo iż negatyw we wszystkich swoich miejscach ma identyczne krycie.
Przyczyną tego zjawiska jest nierównomierne oświetlenie powierzchni negatywu w kopiarce lub kopioramce. Jedna strona jest silniej oświetlona i z tej strony odbitka wychodzi ciemniej.
Jedynym sposobem usunięcia tego błędu jest poprawienie równomierności oświetlenia negatywu. W kopiarce stykowej trzeba poprawić usytuowanie żarówki, a gdyby to okazało się niewystarczające – należy wprowadzić między żarówkę (czy też żarówki, jeżeli jest ich kilka) a prowadnicę negatywu dodatkowy element rozpraszający światło. Elementem takim może być mleczna, a w najgorszym razie matowa szyba. Trzeba się jednak liczyć z tym, że szyba taka pochłania znaczną ilość światła. W wypadku kopioramki bardziej równomierne oświetlenie uzyskujemy wówczas, gdy odsuniemy się nieco dalej od lampy naświetlającej, dla kopioramki 13X18 cm wystarczy odległość 80 cm. Równomierność oświetlenia trzeba wstępnie wypróbować bądź przy użyciu światłomierza, bądź też przez naświetlenie próbki. W tym celu do kopiarki lub kopioramki zakładamy sam papier bez negatywu i naświetlamy tak, aby po wywołaniu uzyskać na papierze jednostajny szary ton. Na podstawie takiej próbki szybko potrafimy określić wszelkie nierównomierności oświetlenia.
Leave a reply