Daily Archives 07/05/2015

NIEOSTRE POWIĘKSZENIE CZ. II

Obiektyw powiększalnika musi być oczywiście najwyższej jakości: marny to obiektyw, który daje ostre krycie całej powierzchni powiększenia dopiero przy przysłonie .11, a tak najczęściej – niestety – musimy postępować. Podobnie bezsporna jest sprawa czystości obiektywu. Przy małym otworze przysłony czasy naświetlania powiększenia wypadają dłuższe, co pozwala na dokładniejsze ich odmierzenie i daje technicznie poprawne powiększenia ze słabo krytych negatywów. Wyginaniu się papieru prze- ciwdziałamy przez staranne ułożenie go w maskownicy i dociśnięcie na wszystkich czterech rogach.

Categories: Fotografia
dalej

NIEOSTRE POWIĘKSZENIE

Gotowe powiększenie wykazuje nieostrość obrazu bądź na całej swojej powierzchni, bądź też tylko na jej fragmencie. Przyczyn tego częstego zjawiska może być dużo: nieostrość samego negatywu, niezauważalna gołym okiem: niedokładne nastawienie ostrości obiektywem powiększalnika: wady optyczne i niska jakość obiektywu powiększalnika: zabrudzenie obiektywu: trącenie obiektywu i nie zauważone naruszenie uprzednio nastawionej ostrości: wypaczenie się pod wpływem ciepła negatywu w nieścisłej ramce. Fragmentaryczna nieostrość części powiększenia może być też spowodowana pofałdowaniem lub wygięciem się części papieru fotograficznego w maskownicy, która to część wychodzi poza płaszczyznę ostrości obrazu, zwłaszcza przy pełnym otworze obiektywu. Nieostrość jednego z boków powiększenia wystąpić może również wtedy, gdy oś optyczna powiększalnika nie będzie prostopadła do płaszczyzny maskownicy i papieru fotograficznego. Nachylenie tej osi powoduje, że jeden bok papieru znajduje się bliżej a przeciwległy – dalej od obiektywu. W tej sytuacji jeden z nich (a przy nastawieniu ostrości na środek obrazu nawet oba) może wyjść poza płaszczyznę ostrości. Nierzadko też się zdarza odchylenie płaszczyzny negatywu (ramki) w stosunku do osi optycznej obiektywu powiększalnika.

Categories: Fotografia
dalej

BŁĘDY ZWIĄZANE Z DŁUGĄ EKSPOZYCJĄ

Nieraz zdarza się, że na zdjęciach, które wykonano ze statywu przy długim czasie naświetlania (np. we wnętrzach lub przy słabym oświetleniu) tło jest wyraźne i ostre, natomiast osoby na tym tle są rozmazane, nieostre i poruszone. Ponadto te nieostre postacie wydają się częściowo przeźroczyste, widać bowiem przez nie tło (patrz fot. 24).

Categories: Fotografia
dalej